wtorek-piątek 10:00 - 20:00
sobota 10:00 - 14:00
Strona zrobiona w kreatorze stron internetowych WebWave
+48 509372625
Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego to akurat Wy pragniecie mieć za przyjaciela psa, a sąsiad kota? Czy to może kwestia Waszego charakteru? A może to informacja zapisana w naszych genach?
Właśnie tej ostatniej kwestii postanowiła przyjrzeć się grupa naukowców, która postanowiła przeanalizować wpływ ludzkich genów na udomowienie psa jako pierwszego zwierzęcia domowego, publikując swoje badania na łamach Scientific Reports. Jako docelową grupę, wzięli pod lupę szwedzkie bliźnięta urodzone w latach 1926-1996 i żyjące w 2006r. Ich wybór nie był przypadkowy, ponieważ Szwecja wymaga rejestracji wszystkich psów w Szwedzkiej Izbie Rolnictwa, a psy rasowe są również rejestrowane w Szwedzkim Związku Kynologicznym. Okazało się, że z 85542 bliźniąt, 8503 osób posiadło psy (65,7% stanowiły kobiety).
Dzięki danym mogli stworzyć odpowiedni model komputerowy, który pozwolił im ocenić wpływ genetyki oraz wpływ środowiska, a na tej podstawie mogli ocenić, co miało większy wpływ na to, że stali się akurat posiadaczami psów. Okazało się, że czynniki genetyczne znacząco przyczyniają się do posiadania psa w Szwecji i szacuje się je na 57% dla kobiet i 51% dla mężczyzn. Jednak, póki co nie odkryli oni, które dokładnie geny za to odpowiadają. Najczęściej wybieraną rasą psów w tej grupie okazały się być „mieszańce”, potem golden retrievery, a na trzecim miejscu plasowały się owczarki niemieckie. Co ciekawe, okazało się, że posiadaczami zwierząt częściej zostawały osoby, których to matki w dzieciństwie posiadały psy. Coś może być na rzeczy, bo patrząc lokalnie, a dokładnie na siebie, mojej mamie również towarzyszył psiak 😉
We wcześniejszych badaniach wykazano, że trzymanie zwierząt domowych w dzieciństwie wiąże się z bardziej pozytywnym nastawieniem do nich w życiu dorosłym. Póki co jednak nie zostało wyjaśnione czy istnieją różnice dotyczące cech charakteru pomiędzy opiekunami zwierząt a osobami, które ich nie posiadają. Istnieją natomiast badania wskazujące na różnice w osobowościach posiadaczy psów i kotów.
Wracając jednak do badania nt. wpływu genetyki na posiadanie psów, według grupy naukowców, badanie to może być pierwszym krokiem w rozwiązaniu odpowiedzi nt. procesu udomowienia zwierząt, czyli „jak i dlaczego?”. Jak też sugerują badacze, ich badanie może mieć również wpływ na odkrycie z 2017 r, mówiące o korzystnym wpływie posiadania psa na obniżenie ryzyka związanego z chorobami serca. Już nie tylko sama obecność psa w naszym życiu może wpływać korzystnie na nasz układ odpornościowy, ale także związane z tym geny przyczyniające się do posiadania psa.
Źródło: https://www.nature.com/articles/s41598-019-44083-9